Wrota Podkarpackie
Wrota  >  O regionie  >  Podkarpacki podział administracyjny  >  Stalowa Wola

Stalowa Wola

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Jedno z najmłodszych miast województwa podkarpackiego, położone w jego północnej części, ale zarazem drugie pod względem wielości w Podkarpackiem. Powstało ponad 60 lat temu wokół zakładów metalurgicznych, zbudowanych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), na gruntach wsi Pławno. Zabudowa typowa dla miast przemysłowych – osiedla jednakowych architektonicznie wielorodzinnych bloków mieszkaniowych. 
Z zabytków warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Floriana z 1802 r., przeniesiony tutaj w 1943 r. ze wsi Stany. Miasto z roku na rok staje się ważnym ośrodkiem akademickim; ma w nim siedzibę filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Politechniki Rzeszowskiej, a od 2001 r. Wyższa Szkoła Ekonomiczna. 
Stalowa Wola należy do najważniejszych podkarpackich węzłów komunikacyjnych, z uwagi np. na bezpośrednie połączenia kolejowe z Przemyślem, Krakowem, Lublinem, Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i miastami Śląska. Prężny rozwój gospodarczy gwarantuje Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Odbywają się tutaj polonijne mistrzostwa świata w piłce nożnej i międzynarodowe zloty balonowe oraz liczne imprezy kulturalne, także festiwal piosenki religijnej (http://www.stalowawola.pl/)
Zamieścił: Katarzyna Fornal
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH