Wrota Podkarpackie
Wrota  >  O regionie  >  Podkarpacki podział administracyjny  >  Mielec

Mielec

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Jego rodowód sięga XVI w., ale znaczącym regionalnym centrum społeczno-gospodarczym stał się w II połowie XIX. Powstanie w okresie międzywojennym Centralnego Okręgu Przemysłowego, a wraz z nim budowa zakładów lotniczych, spowodowało dynamiczny rozwój miasta, który przyczynił się do niemal sześciokrotnego wzrostu liczby ludności i siedmiokrotnego zwiększenia się powierzchni. 
W chwili obecnej Mielec liczy około 65 tys. mieszkańców. Nowe miasto zabudowano typowymi wielorodzinnymi blokami mieszkalnym. W starej części miasta zachowało się kilka zabytków, w tym dwa barokowe kościoły: parafialny i pw. św. Marka oraz klasycystyczna oficyna dworska zwana dworkiem Oborskich. 
W 1995 r. powstała tutaj pierwsza w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna „EURO-PARK MIELEC”, która jest liderem inwestycyjnym województwa podkarpackiego, oferującym ok. 8 tys. miejsc pracy na blisko 300 tys. m² powierzchni fabryk i innych obiektów gospodarczych. Mielec bogaty jest także działalnością kulturalną skupioną wokół Samorządowego Centrum Kultury (www.mielec.pl)
Zamieścił: Katarzyna Fornal
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH