Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Turystyka  >  Szlaki inne niż wszystkie  >  Szlak Garncarski

Szlak Garncarski

Informację udostępniono: 19.05.2008 14:52


fot. archiwum   

Szlak garncarski to trasa turystyczna – ścieżka rowerowa, obejmująca swoim zasięgiem obszar dawnego, największego swego czasu w Polsce ośrodka garncarskiego, gdzie w II połowie XIX w. pracowało prawie 120 warsztatów ceramicznych. Wśród wyrabianych naczyń dominowały użytkowe: siwaki – nieglazurowane naczynia w zależności od gatunku gliny przy wypalaniu przybierające barwę od siwej aż po czarną – do dzisiaj wytwarzane w Zalesiu, oraz ceramika czerwona w formie biskwitów i naczyń glazurowanych.

Garncarski szlak rozpoczyna się w Medyni Głogowskiej, w której warto zobaczyć:
  • zagrodę garncarską z XIX-wiecznymi budynkami mieszkalnymi z dawnym wyposażeniem i tradycyjnym piecem do wypalania ceramiki (odbywają się tutaj warsztaty garncarskie dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych, w przyszłości planowane są zajęcia ergoterapii); pod okiem garncarzy można nauczyć się toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie oraz wypalania ceramiki w piecu
  • Galerię Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, znanej w Polsce i poza granicami artystki ludowej, w której twórczości przewija się tematyka związana z kultem religijnym, życiem codziennym wsi oraz ważnymi wydarzeniami w kraju; w galerii zgromadziła płaskorzeźby i gliniane zabawki, gwizdki i dzwonki.
Dalej jego pętla biegnie przez Medynię Łańcucką, Pogwizdów i Zalesie, aby swój bieg zakończyć w Medyni Głogowskiej.  

Więcej na stronie: http://www.gok-czarna.pl
Zamieścił: Aleksandra Zioło
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH