Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Turystyka  >  Ciekawostki z regionu

Ciekawostki z regionu

Informację udostępniono: 27.08.2012 12:36


Podobnie jak czas, przestrzeń również nie jest jednorodna. Prawdę tę potwierdzają istniejące w powszechnym doświadczeniu podziały na „małą ojczyznę” i resztę świata, na świątynię i to, co jest poza nią, na dom i miejsce pracy na przykład. Że przestrzeń nie jest jednorodna najlepiej wiedzą emigranci, którym przyszło żyć na obcej ziemi. Każdy, bowiem, ma swoją emocjonalną mapę, która organizuje świat, wyznaczając najważniejsze w nim kierunki.
Przestrzeń nie jest jednorodna również pod względem turystycznym. Są miejsca, których ominąć nie można, które zobaczyć trzeba, gdyż pod jakimś względem są szczególne: bo były świadkami ważnych wydarzeń, których ślady przetrwały do dzisiaj; bo widok rozciągający się z tego miejsca nie daje się opowiedzieć słowami; bo człowiek stworzył tam coś wielkiego, bo rośnie tam rzadka roślina itd. Mówiąc inaczej są to wisienki na torcie podkarpackiej ziemi – ciekawostki. Niektóre z nich tutaj prezentujemy – zabierając wszystkich chętnych na wspólną wycieczkę do tych miejsc.

Bunkier Hitlera
W Stępinie (gmina Frysztak, powiat strzyżowski) znajduje się uknikatowy na skalę europejską, wybudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, zespół schronów kolejowych. ... czytaj więcej »

Naftowe lampy
W Muzeum Podkarpackim w Krośnie znajduje się najliczniejsza i najefektowniejsza kolekcja lamp naftowych w Europie... czytaj więcej »

Fredreum
„Fredreum”, czyli Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry jest najstarszym amatorskim stałym teatrem w Europie... czytaj więcej »

Największa zapora
Jezioro Solińskie jest największym polskim sztucznym zbiornikiem pod względem ilości wody, a piątym pod względem powierzchni. Natomiast zapora jest najwyższą zaporą wodną w kraju (82 m). ... czytaj więcej »

Karpacka Troja
W Trzcinicy odkryto najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu. Znajduje się tam monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne, najlepiej do dziś zachowany obiekt obronny z tego okresu w Małopolsce. ... czytaj więcej »

Bieszczadzki zaklinacz 
W wielu folderach traktujących o turystyce konnej można znaleźć zdjęcie jakby wyjęte z westernu. Przedstawia długowłosego jeźdźca w kowbojskim kapeluszu, flanelowej koszuli, często w długim skórzanym płaszczu. Broda upodabnia go do północnoamerykańskiego trapera, który miesiącami nie opuszczał gór. Uwagę zwracają także okazałe siodło oraz kowbojskie skórzane nogawki z frędzlami. Jeźdźcem tym jest Ryszard Krzeszewski z Chmiela, powszechnie nazywany „Prezesem”. ... czytaj więcej »

Rezerwat Azalia
Na terenie gminy Nowa Sarzyna osobliwością na skalę Europejską jest położone w przysiółku Kołacznia w pobliżu Woli Zarczyckiej naturalne stanowisko azalii pontyjskiej zwanej inaczej różanecznikiem żółtym - jedyne w Europie, poza Wołyniem i Polesiem. ... czytaj więcej »

Stolica polskiego flisactwa
Ulanów przez 4 wieki był niekwestionowana stolicą polskiego flisactwa. Miasto założono w widłach Sanu i Tanwii w 1616 roku i od poczatku stalo się i portem rzecznym ,i początkiem spływów flisackich.Właśnie stąd drewno i zboża ruszało drogą wodną aż do Gadańska.Z czasem Ulanów tak rozwinął tę branżę,że zaczęto go zwać "Małym Gdańskiem" .Ulanowscy flisacy byli obecni nie tylko na Sanie i Wiśle,ale na wielu innych rzekach.Prowadzili nawet własą szkołe dla adeptów tego nawodnego fachu. W XIX wieku znaczenie drogi wodnej zmalało za sprawą rozwoju kolejnictwa,ale jeszcze przed wojną retmani i flisacy ruszali w rejsy.Ostatni spływ miał miejsce w 1968 roku. ...czytaj więcej »

Zamieścił: Kinga Aleksandrowicz-Kostępska
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH