Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Turystyka  >  Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne

Informację udostępniono: 06.11.2009 14:47


           
Podkarpackie to szczególne miejsce na ziemi, szczególne, bowiem jego współczesny wizerunek kształtowało pogranicze, w którym te ziemie od zawsze funkcjonowały. Z tego tygla dziejowych zawirowań i wielowiekowego współistnienia różnych grup etnicznych zrodziły się nieporównywalne z innymi regionami Polski walory kulturowe, wzmocnione także dużym bogactwem środowiska naturalnego. Może właśnie dlatego województwo podkarpackie jest pod względem turystycznym jednym z najatrakcyjniejszych w skali kraju, a nawet Europy. 
Za perłę podkarpackiej turystyki mogą bez wątpienia uchodzić Bieszczady, będące europejską oazą wtórnie zdziczałej przyrody, kryjące materialne pozostałości niemal pół tysiąca lat bytności Bojków, Polaków i Żydów. Wiele do „zaoferowania” ma również Beskid Niski z przepiękną doliną górnego Wisłoka, gdzie dominującą grupą etniczną byli niegdyś Łemkowie. Duże walory krajobrazowe przypisuje się także pogórzom: strzyżowsko-dynowskiemu i przemyskiemu. Natomiast północna część województwa: Kotlina Sandomierska i przylegające do niej Roztocze, obfituje w bogactwo znaczących zabytków kultury. 
W Podkarpackiem każdy turysta znajdzie coś dla siebie, bo owo „turystyczne jezioro rozmaitości” sprzyja wszelkiego rodzaju wojażom i wędrówkom. Bez wątpienia jednak są takie miejsca, które mogą uchodzić za wizytówkę województwa i tym samym zyskały sobie miano atrakcji.
Zamieścił: K T
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH