Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Rolnictwo  >  Aktualności

V Festiwal Podkarpackich Smaków – Górno 19 czerwca 2011 r.

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Już po raz kolejny Województwo Podkarpackie, Gmina i Miasto Sokołów Małopolski, Zakład Mięsny Smak Górno są współorganizatorami V Targów Żywności Tradycyjnej pn. „Festiwal Podkarpackich Smaków". Odbędzie się on się w dniu 19 czerwca 2011 na Stadionie Sportowym w Górnie. Festiwal jest niezwykle cennym przedsięwzięciem, którego ranga i pozycja już teraz sięgają poza granice województwa, a którego sława i popularność z roku na rok rosną. Jest on bowiem nie tylko doskonałą okazją do prezentowania i promowania najlepszych wyrobów tradycyjnych na Podkarpaciu, ale nade wszystko okazją do ukazania bogactwa kulinarnego i kulturowego regionu. Uznanie zdobyte wśród odwiedzających i wystawców jednoznacznie wskazują na potrzebę promocji produktów z Podkarpacia, które stanowią wizytówkę dla regionu. Celem festiwalu jest ponadto integracja producentów i wytwórców produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych, a także upowszechnianie pozytywnych wzorców w zakresie produkcji. Producenci żywności tradycyjnej dostrzegają potrzebę wpisywania swoich unikatowych produktów na Listę Produktów Tradycyjnych, czy rejestrowania ich jako Chronione Oznaczenia Geograficzne, Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Gwarantowana Tradycyjna Specjalność widząc w tym także korzyści materialne ze względu na duże zainteresowanie konsumentów. W tym zakresie Samorząd Województwa Podkarpackiego podejmuje liczne inicjatywy współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich i innymi organizacjami społeczno - gospodarczymi. W Województwie Podkarpackim istnieje około 1360 Kół Gospodyń Wiejskich, z roku na rok powstaje także wiele stowarzyszeń, mających na celu pozyskiwanie funduszy na promocję wsi i żywności tradycyjnej i lokalnej.
Festiwal Podkarpackich Smaków w znacznym stopniu przyczynia się do rejestracji produktów tradycyjnych na szczeblu Ministerialnym.

Liczba produktów w poszczególnych województwach

 

Województwo

Liczba produktów

dolnośląskie

24

kujawsko - pomorskie

24

lubelskie

79

lubuskie

10

łódzkie

57

małopolskie

43

mazowieckie

35

opolskie

49

podkarpackie

100

podlaskie

45

pomorskie

113

śląskie

118

świętokrzyskie

51

warmińsko - mazurskie

21

wielkopolskie

 83 

zachodniopomorskie

10

RAZEM

862

Obecnie na Liście Produktów Tradycyjnych zarejestrowanych jest 100 produktów z naszego województwa, co daje nam III miejsce w kraju. Na rejestrację oczekują kolejne produkty z naszego województwa:
1.Salceson Wiejski Markowski.
2. Orzechówka jasielska.
3. Malinówką jasielska.
4. Wiśnówka jasielska .
5. Chleb Koziarnicki.
6. Zalewajka Koziarnicka.

W ubiegłym roku na Festiwalu Podkarpackich Smaków w Górnie prezentowało swoje wyroby 56 podmiotów zarówno były to: Stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, osoby fizyczne a także Zakłady produkcyjne produkujące żywność wysokiej jakości.
W tym roku po raz kolejny organizowany jest konkurs, w którym mogą uczestniczyć wszyscy wystawcy i prezentować swoje produkty w dziesięciu kategoriach:
- Sery i inne produkty mleczne,
- Mięso świeże oraz produkty mięsne,
- Produkty rybołówstwa w tym ryby,
- Nasiona orzechy, zboża, warzywa i owoce(przetworzone i inne),
- Wyroby piekarnicze,
- Oleje i tłuszcze,
- Miody,
- Gotowe dania i potrawy,
- Napoje alkoholowe i bezalkoholowe,
- Inne.

Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich Państwa którzy wytwarzacie produkty tradycyjne do wzięcia udziału w wyżej opisanym przedsięwzięciu, które to ma rangę wojewódzką. Będzie to doskonała okazja do zaprezentowania wyrobów i pomoże zwiększyć i ożywić świadomość konsumentów nt. bogactwa kulinarnego w naszym regionie, co w efekcie może doprowadzić do zwiększenia popytu na Państwa produkty.
Podczas imprezy przewidziany jest konkurs dla wszystkich producentów i wystawców (szczegóły w regulaminie konkursu). Zainteresowanych udziałem w Festiwalu prosimy o zapoznanie się z „Regulaminem dla wystawców” oraz wypełnienie „karty zgłoszenia” (w załączeniu), którą należy przesłać na adres d.jamrozy@podkarpackie.pl w terminie do dnia 12 czerwca br. faxem pod nr 017 8606711 lub wysłać na adres: Oddział wielofunkcyjnego rozwoju wsi i żywności wysokiej jakości, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35–010 Rzeszów. Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 017 7476338.

Do pobrania:

1. Regulamin dla wystawców

2. Karta zgłoszenia

Zamieścił: Michał Herdzik
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH