Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Rolnictwo  >  Aktualności

V Festiwal Podkarpackich Smaków

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


W niedzielę 19 czerwca w Górnie odbyły się V Targi Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackich Smaków”. Imprezę organizują wspólnie Samorząd Województwa Podkarpackiego, Gmina i Miasto Sokołów Małopolski oraz Zakłady Mięsne Smak – Górno sp. z o. o. Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentował Członek Zarządu Lucjan Kuźniar.

Na tegorocznym festiwalu zaprezentowało się aż 103 producentów żywności tradycyjnej. Tyle samo produktów zgłoszono do konkursu i oceny.

Produkty konkursowe oceniała Komisja w składzie: prof. dr hab. inż. Dorota Bobrecka – Jamro – Kierownik Katedry Produkcji Roślinnej Wydziału Biologiczno – Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jerzy Wiśniewski – Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych w Rzeszowie, Bogusław Kida – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, Anna Tomczyk – Redaktor Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Rzeszowie, Monika Domino – Redaktor Polskie Radio Rzeszów, Paweł Stokłosa – kierownik oddziału w Departamencie Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Dariusz Surma – Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Gospodarki Wodnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Zbigniew Siuzdak – Technolog Żywności Zakładów Mięsnych „Smak Górno” w Górnie, Krzysztof Zieliński – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

1. W kategorii „Najsmaczniejsze sery i inne produkty mleczne”, nagrodę otrzymało Kolo Gospodyń Wiejskich Jaćmierz Przedmieście za ser jaćmierski, wyróżnienie otrzymała pani Iwona Kuchta z Dylągówki za ser biały hyżneński.
2. W kategorii „Najsmaczniejsze mięso świeże oraz produkty mięsne”, nagrodę otrzymał Zakład Mięsny Smak Górno sp. z o.o. – za trój-pak z linii „Podkarpackie skarby” – kiełbasiana z Górna, golonka z Górna, pasztet domowy z Górna, wyróżnienie otrzymuje: Koło Gospodyń Wiejskich Krzeszów za karczek po krzeszowsku.
3. W kategorii „Najsmaczniejsze produkty rybołówstwa w tym ryby”, nagrodę otrzymał pan Stanisław Smalisz za karpia z farszem żurawinowym.
4. W kategorii „Najsmaczniejsze nasiona, orzechy, zboża, warzywa i owoce ( przetworzone i inne), nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Długie” za kotleciki słonecznikowe, wyróżnienie otrzymało Gospodarstwo Ekologiczne z Husowa za ocet jabłkowy.
5. W kategorii „Najsmaczniejsze wyroby piekarnicze”, nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Wólka Podleśna za sernik ze słonecznikiem, wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Zagorzanki” w Zagorzycach Dolnych za kołacz weselny.
6. W kategorii „Najsmaczniejsze miody”, nagrodę otrzymał Wojewódzki Związek Pszczelarzy za podkarpacki miód akacjowy.
7. W kategorii „Najsmaczniejsze gotowe dania i potrawy”, nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Szkodnianki” za kacapoły tarte, wyróżnienia otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Mościany za Krupniak oraz Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Kultury w Hyżnem za pierogi z bobu.
8. W kategorii „Najsmaczniejsze napoje alkoholowe i bezalkoholowe”, nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Jasionka za nalewkę z bzu czarnego oraz winnica „Stare Siedlisko” za wino gronowe, a także państwo Janina i Kazimierz Czaban za likier różany, wyróżnienie otrzymuje Koło Gospodyń Wiejskich Nockowa za napój żniwiarzy na miodzie.
9. W kategorii „Najsmaczniejsze inne produkty” wyróżnienie otrzymał Zakład Przetwórczo – Handlowy „Baszpol” Sp. z o.o. za smalczyk owocowo – warzywny.

Festiwal został zorganizowany przy wsparciu finansowym środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Produkty tradycyjne są doskonałą formą prezentowania narodowych zwyczajów, odgrywając jednocześnie ważną rolę w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego. Konsekwencja w odkrywaniu kolejnych produktów tradycyjnych może zaowocować w przyszłości stworzeniem silnego rynku żywności wysokiej jakości. Działania w tym zakresie wpisują się w ochronę dziedzictwa kulturowego naszej małej Ojczyzny i jest to zasługą wszystkich producentów produktów tradycyjnych.

Słowa uznania dla wszystkich producentów produktów tradycyjnych za trud, determinację i szeroko pojętą aktywność w dziedzinie promowania i propagowania nie tylko samych produktów, ale także metod i receptur ich wytwarzania, opartych na tradycjach kulinarnych naszego regionu wyraził Lucjan Kuźniar – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Przygotowała:
Zofia Kasperek
Departament Rolnictwa i Gospodarki Wodnej

Zamieścił: Piotr Bartnik
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH