Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Kultura  >  Aktualności

DKF KLAPS w maju

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza w maju na kolejną porcję ciekawych i dyskusyjnych produkcji filmowych. Prelekcje wstępne i pofilmowe dyskusje po projekcji prowadzi Dominik Nykiel. Karnety miesięczne na trzy filmy będą dostępne w cenie 20 zł a wejściówki pojedyncze w cenie 10 zł.

W maju zostaną zaprezentowane następujące filmy:

CZŁOWIEK SŁOŃ (12 maja, godz. 19.00)
reżyseria: David Lynch
produkcja: USA
gatunek: dramat, biograficzny
czas : 125 min.

Film Davida Lyncha to tzw. trampolina dla kariery tego reżysera. „Człowiek Słoń” zdobył w 1980 r. trzy nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, osiem nominacji do Oscara, a w roku 1981 został uhonorowany francuskim Cezarem. Jest to historia z Wiktoriańskiej Anglii. Londyński medyk Treves odkrywa na jarmarku straszliwie zniekształconego mężczyznę, którego odstraszający wygląd jest spowodowany przez rzadką chorobę zwyrodnienia kości. Stanowi on główną atrakcję cyrku i jest pokazywany widzom. Lekarz, zaintrygowany tym niezwykłym przypadkiem medycznym, postanawia dokładniej go zbadać. Wkrótce okazuje się, że pod zdeformowanym ciałem kryje się człowiek o niezwykłej inteligencji i wrażliwości. Piękny, poruszający i dziś już kultowy film, z kapitalną kreacją Johna Hurta jako Johna Merricka i znakomitym jak zawsze Anthonym Hopkinsem w roli doktora Frederica Trevesa.

SMAK CURRY (19 maja, godz.19.00)
reżyseria: Ritesh Batra
gatunek: dramat
produkcja: Francja, Indie, Niemcy, USA
czas: 104 min

Życie w Indiach jest jak hinduskie jedzenie - bogate w aromaty, smaki i kolory. Gdy wskutek kulinarnej pomyłki losy dwojga obcych sobie ludzi niespodziewanie się splotą, miłość okaże się dla nich najlepszą przyprawą.
Ila, wciąż młoda i piękna, postanawia dodać trochę koloru swemu bezbarwnemu małżeństwu - zgodnie z maksymą „przez żołądek do serca”. Kobieta ma wielką nadzieję, że nowa potrawa, której smak doprowadziła do doskonałości, przyspieszy bicie serca jej wiecznie nieobecnego męża. Specjalna przesyłka z jedzeniem, wysłana do niego do biura, przez pomyłkę trafia w ręce innego mężczyzny. Podejrzewając, że ktoś obcy zjada przygotowane przez nią posiłki, następnego dnia Ila wkłada do przesyłki nie tylko obiad, ale też liścik. Wieczorem dostaje od nieznajomego odpowiedź... Tak rozpoczyna się pełna subtelnych emocji historia dwojga ludzi, pragnących nadać życiu odrobinę smaku. Wdzięczna historia o kulinarnej pomyłce, która zapoczątkowuje nietypowy romans. A przy okazji o kulturze Indii, w której tego, co naprawdę się myśli, lepiej nie mówić. (Paweł T. Felis, Gazeta.pl)

HENIEK (26 maja, godz.19.00)
reżyseria: Eliza Kowalewska, Grzegorz Madej
produkcja: Polska 2010
gatunek: czarna komedia
czas : 72 min

„Dawno nie było w naszym kinie tak inteligentnej komedii.”
Rafał Świątek, Rzeczpospolita

„Debiut, którego mogłoby pozazdrościć wielu twórców(…).
Dzięki snującym się nutom muzyki jazzowej i klimatowi balansującemu na granicy realizmu i groteski, przypominać może estetyką wczesne filmy Polańskiego”
Przemysław Lewandowski, stopklatka.pl

Nagrody / Festiwale m.in.:
2011 – Młodzi i Film – 30. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych – WYGRANA: Najlepszy Film Pełnometrażowy: Wielki Jantar: Eliza Kowalewska i Grzegorz Madej
2011 – Młodzi i Film – 30. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych – WYGRANA: JANTAR 2011 za aktorskie odkrycie ekranu: Beata Schimscheiner, Maciej Słota i Jacek Milczanowski.
2011 – Off Plus Camera – Festiwal Kina Niezależnego w Krakowie –WYGRANA: Nagroda Publiczności
2011 – 23. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce - Nagroda Młodego Widza
2011 - Los Angeles Movie Award- wyróżnienie honorowe
2011 - Festival of Nations Ebensee - Brązowa Nagroda dla twórców.
2011 - Konkurs o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka - nominacja – Najlepszy Debiut Operatorki: Bartosz Mikołajczyk

Opowieść o tym, czy warto poświęcać przyjaźń, lojalność i uczciwość dla pieniędzy oraz o tym czy zemsta jest naprawdę słodka. Bohaterowie filmu, czwórka sprzedawców z salonu samochodowego, codziennie zmagają się z trudem swojej pracy. Ich życie zdeterminowane jest przez zawód, w który wpisana jest wieczna pogoń za pieniądzem. Gdy pewnego dnia okazuje się, że jednego z nich, tytułowego Heńka, aresztowano za udział w gangu złodziei, pozostała trójka zostaje wystawiona na próbę uczciwości i moralności. Zmagając się w walce z własnymi słabościami, odkryją tajemnicę Heńka.

   

Przygotował: Jarosław Gawlik (materiał DKF KLAPS)

Zamieścił: Piotr Bartnik
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH