Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Kultura  >  Aktualności

Czar dawnych zabawek

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Muzeum Podkarpackie w Krośnie zadziwi w tym roku najmłodszych widzów absolutnie niezwykłą wystawą. Do Pałacu Biskupiego zawitają ołowiane żołnierzyki, porcelanowe lale i najbliższe sercu dziecka pluszowe misie przytulanki. Tą radosną ferajną dowodzić będzie pan Marek Sosenko z Krakowa wraz z rodziną, właściciel największej w Polsce kolekcji zabytkowych zabawek. W swoich zbiorach ta wyjątkowa rodzina historyków sztuki i doświadczonych kuratorów posiada ok. 40 tys. eksponatów, dzięki którym z łatwością przenieść się można w barwny świat dzieciństwa. Ale nie takiego dzieciństwa, jakie znamy – a dzieciństwa pozbawionego armii mediów i multimediów, osadzonego w schematach utrwalanych tysiącem reklam, a tego przepełnionego czymś unikatowym - marzeniami i fantazją. Wystawa ta sprzyjać więc będzie familijnym wizytom w muzeum, stanowiąc idealną alternatywę dla dzieci i rodziców znudzonych grami komputerowymi i kreskówkami.

Ze względu na kwestie konserwatorskie, czy chociażby logistykę, zbiór Sosenków jest rzadko udostępniany szerszej publiczności. Tym bardziej jesteśmy dumni, że to właśnie w Krośnie zobaczycie państwo świat oczami dziecka, przenosząc się do okresu, w którym ramy czasowe dnia naszych pociech nie były wyznaczane programem telewizyjnym, a tylko granicami ich wyobraźni. Kolekcja zabawek stanowi fragment ogromnego zbioru stworzonego przez krakowskiego kolekcjonera Marka Sosenko, a rozbudowywanego i opracowywanego naukowo przez całą jego rodzinę. Jest to najbardziej reprezentatywny zespół zabytków tego typu w Polsce, dokumentujący historię zabaw i dzieciństwa. Kolekcja obejmuje wszelkie dziedziny zabaw i zabawek, a eksponaty pochodzą z różnych okresów ich wytwarzania - od starożytności po współczesność. Zdecydowaną większość stanowią jednak zabawki z XIX i XX stulecia. Ważna część kolekcji to zabawki edukacyjne, gry logiczne oraz zabawki i projekty autorstwa wybitnych twórców, wyprodukowane przez renomowane manufaktury z całego świata.

Zaprezentujemy zabawki dla dziewczynek i chłopców (tych małych i tych dużych). Pokażemy te uniwersalne, które nie zmieniły się od lat, ciągle pojawiając się w pokojach naszych pociech oraz te, które bezpowrotnie zniknęły. Zobaczycie państwo porcelanowe lale i całe ich królestwo – wózki, domy, mebelki, serwisy i ubranka, armie miniaturowych żołnierzyków, modele statków, kolejki i całą infrastrukturę kolejową, samochodziki i inne pojazdy mechaniczne. Ekspozycję wzbogacą misie i inne przytulanki, nieśmiertelne koniki na biegunach, gry planszowe i zręcznościowe, zabawki sportowe oraz książeczki dla najmłodszych. Prawdziwą gratką będą zabawki optyczne, przeźrocza do stereoskopów, latarnie magiczne, stroboskopy, czy pierwsze roboty.

Dzieciństwo to okres, w którym dziecko poznaje świat, nabywa umiejętności i kształtuje swój charakter. Dzięki wystawie poruszone zostanie zagadnienie: jak środowisko, w którym wychowywały się dzieci, wpływało na ich tożsamość i określało ich osobowość. Twórcy skupią się głównie na przełomie XIX i XX stulecia, odtwarzając scenerię i atmosferę pokoju dziecięcego z tego okresu i przybliżając zwiedzającym realia dorastania naszych pradziadków. Będzie to jedna z nielicznych okazji dla rodziców, aby sprawdzić, czy ich na wskroś współczesne dziecko, przyklejone do komputera i uzależnione od dostaw prądu jest jeszcze w stanie po prostu się pobawić…

Na ekspozycji znajdzie się łącznie kilka tysięcy zabawek, a wystawa zostanie urządzona z dużym rozmachem i fantazją godną dziecięcej wyobraźni. Zobaczycie państwo niecodzienne formy w niezwykłej aranżacji. Uwaga! Proszę się przygotować! Sprawimy, że zatęsknicie państwo za dzieciństwem!

Wystawa będzie prezentowana od połowy kwietnia do końca czerwca 2014 r. Zapraszamy!

Katarzyna Sosenko - Kurator wystawy
Katarzyna Krępulec-Nowak

 

Przygotował: Jarosław Gawlik

Zamieścił: Piotr Bartnik
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH