Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Kultura  >  Aktualności

Stanisław Vincenz i tradycje polskiego pisarstwa na Kresach

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


„Stanisław Vincenz i tradycje polskiego pisarstwa na Kresach”, to tytuł wykładu autorstwa Mariusza Jerzego Olbromskiego, który odbędzie się w niedzielę 12 września br, o godzinie 11.00, w „Galerii Oficyna” przy Muzeum Kresów Lubaczowie.

 

Czym byłaby literatura polska bez pisarzy wywodzących się z Kresów? Dziedzictwo wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego stanowi sedno kultury narodowej. Tradycje literatury kresowej twórczo podjęli pisarze kolejnych pokoleń. Do jednych z najwybitniejszych mistrzów pióra XX w. należy niewątpliwie Stanisław Vincenz. Jego huculska epopeja „Na wysokiej połoninie” posiada już swoje ugruntowane miejsce w kanonie literatury kresowej. Mimo iż dzieło to posiada wielu miłośników, wydaje się być jeszcze ciągle mało znane.

Okazją do zapoznania się z piśmiennictwem Vincenza będzie wykład Mariusza Jerzego Olbromskiego. Prelegent, związany z Lubaczowem, pełniący funkcję dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, jest uznanym badaczem literatury, poetą i pisarzem czynnie włączającym się w popularyzację kultury kresowej. Od lat wspomaga m. in. działalność Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu. Niezwykłą postacią Stanisława Vincenza i jego literacką drogą interesuje się Mariusz Jerzy Olbromski od dawna. Efekty swych poszukiwań i fascynacji twórczością Homera Huculszczyzny przedstawi autor na wykładzie w Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Wykład odbędzie się w ramach muzealnego cyklu „Kresowe dziedzictwo” i będzie końcowym akordem cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawy „W blasku huculskiej watry”.

Serdecznie zapraszamy!!!


MARIUSZ JERZY OLBROMSKI
Urodził się w 1958 roku w Lubaczowie. Filolog klasyczny, polonista, poeta. Wydał tomy wierszy „Dwie podróże” (1992), „Niepojęte, niewysłowione” (1994), „W poszukiwaniu zagubionych miejsc” (2002), autor książki „Śladami słów skrzydlatych. Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach Południowych dawnej Rzeczypospolitej” (2008). Inicjator i współorganizator imprez kulturalnych dla Polaków na Ukrainie, m.in. Konkursu Literackiego im. Kazimierza Wierzyńskiego, Krzemienieckiego Spotkania Literatów, Dni Zbigniewa Herberta we Lwowie. Obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

 

Źródło: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH